Sıradaki Internet of Things eğitim programı Intel sponsorluğunda Beykent Üniversitesi’nde

4 ay kadar önce İTÜ Özgür Yazılım Kulübü (ITUGnu) kapsamında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirmiş olduğum internet of things eğitim programını bu dönem içerisinde de Beykent Üniversitesi’nde gerçekleştireceğim. Beykent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Bölümü Başkanı Prof.Dr.A.Burak POLAT’ın girişimiyle hazırlamış olduğum eğitimde, İTÜ’de gerçekleştirdiğimiz eğitim planının, aldığımız geri bildirimler ile geliştirilmiş bir hali üzerinden bir yol izleyeceğiz. Bir önceki eğitim programında olduğu gibi Intel Türkiye Ar-Ge Merkezi yine eğitimimizin sponsoru. Bu eğitimde Intel Galileo Gen2 yerine Intel Edison üzerinden bir eğitim gerçekleştireceğiz ve eğitim kapsamında Groove kit içerisindeki donanımlar ve sensörler ile birlikte adım adım bir IoT uygulaması geliştirmeyi katılımcılarımıza aktarmış olmayı planlıyorum.

Eğitimde uygulamayı planladığım program aşağıdaki şekilde;

  • Ders 1. (18 Mart Çarşamba) IoT, çevresindeki kavramlar ve IoT uygulamaları
  • Ders 2. (25 Mart Çarşamba) IoT geliştirme temelleri, donanım ve haberleşme
  • Ders 3. (1 Nisan Çarşamba) Intel Edison ile sensörler ve bulut sunucu üzerinde çalışma
  • Ders 4. (8 Nisan Çarşamba) Intel Edison ile üçüncü parti API çalışmaları: Twitter ve SMS API
  • Ders 5. (15 Nisan Çarşamba) Intel Edison ile web kontrollü nesneler

Bu 5 haftalık eğitim programının sonunda tüm katılımcılar sensörler, cloud iletişimi,  API bağlantıları ve IoT geliştirme gibi kavramlarda temel tüm gerekli bilgileri almış olacaklar. Ayrıca eğitimin son dersinin yapılacağı haftanın haftasonunda İTÜ’de gerçekleştireceğimiz IoT Line Fair 2015’e tüm eğitim katılımcılarını davet edeceğiz.

Bir önceki eğitim programını İTÜ dışı katılıma da açarak birçok farklı üniversiteden arkadaşımızı tek bir eğitimde toplama olanağı bulmuştuk. Ancak Beykent Üniversitesi’nde gerçekleşecek bu eğitim sadece Beykent Üniversitesi öğrencilerine açık olacak ve katılımcıların seçilmesi için bir ön eleme sınavı gerçekleştirilecek. (Tüm üniversitelere açık olarak gerçekleşecek bir IoT eğitimini şimdilik ancak 2015 güz dönemi için düşünebiliriz.)

Eğitim ile ilgili gelişmeleri blogumdan aktarmaya devam edeceğim.

ITU Control and Automation Engineering, Software developer, #Electronics #Cloud #IoT #InternetOfThings #OpenSourceNext ArticleTürkiye'nin ilk international IoT workshop'ı "Lord of the Things" başlıyor