Romanya-Bükreş’te bir Internet Of Things Etkinliği: BeLinked!

Herşey EESTEC LC Bükreş’in “BeLinked” isimli Internet of Things etkinliğini duyurmasıyla başladı. Ajandamda 11-18 Mayıs arasında herhangi bir önemli işimin olmadığını görünce Romanya’ya doğru IoT yolculuğu başlamış oldu. Intel, Asus ve Oracle gibi dünya devlerinin yanında onlarca Romanya bilişim şirketinin de sponsorluğunda gerçekleşen bu dev etkinlik ve workshop’ta internet of things konusunda başından sonuna herşeyi elden geçirmiş olduk. EESTEC LC Bucharest üyelerinin haricinde farklı ülkelerden gelen 10 katılımcı ile Bucharest Politehnică Üniversitesi’nde gerçekleşen 1 haftalık müthiş etkinliğin detayları yazının devamında.


Etkinlik, internet of things ve geleceği hakkındaki sunumlarla başladıktan sonra hemen ilk gün workshop başlangıcı ile devam etti. Yazıya başlarken sponsorlardan birisinin Intel olduğunu söylemiştim, üstteki check-in’de görebileceğiniz üzere, internet of things uygulamalarımızda Intel Galileo boardları kullandık. İçerisinde canlı canlı bir linux çalışan bu board oldukça güçlü bir işlemciye sahip ve internet of things uygulamaları için tam bir isviçre çakısı. İlk gün Intel Galileo kurulumları ve ilk denemeleri yapıldı.

Workshop eğitimlerini EESTEC LC Bucharest’ten Bogdan Arvinte verdi. Kendisi ciddi anlamda sağlam bir yazılımcı. Aynı zamanda klübün denetleme kurulunda bulunuyor. (Ayrıca tam bir mangal delisi adam; iki muhabbet oldu mu hemen çıkarıyor mangalı, atıyor sucukları)

BeLinked Workshop salonu

Peki workshop’ta uygulama olarak ne yaptık? Yaptığımız uygulamayı özetlemek gerekirse; Intel Galileo’ya bağlı sensörler ile bir saksı çiçeğinin üzerinden sıcaklık, nem, basınç, sıcaklık gibi verileri okuduk ve bu verileri yorumlayarak facebook sayfasına saksı çiçeğinin o anki konumuyla alakalı facebook API kullanarak post işlemleri yaptık. Ayrıca gönderdiğimiz postları yine facebook API üzerinden değerlendirerek postlarımızı en çok beğenen kişilerle alakalı tekrar post atma işlemleri yaptık. Burada client to server ve server to client işlemlerinin her ikisini de deneyimlemiş olduk.

Intel Galileo tarafından yapılan paylaşımlar

Ve işte Emir Ercan Ayar internet of things üzerinde derinlemesine çalışıyorken, ölçüm yapılan çiçek ile birlikte;

Emir Ercan Ayar BeLinked etkinliğinde

BeLinked etkinliğine dair diğer bir detay ise Intel Galileo’nun kullanımı ile alakalı. Tüm Galileo’larımız ethernet kablosu ile internete bağlıydı ve içlerinde Wyliodrin yüklüydü. Wyliodrin (http://www.wyliodrin.com/); bir Rumen girişimi ve birçok internet of things cihazı ile uyumlu. Wyliodrin sayesinde cihazınızı web üzerinden programlayabiliyorsunuz ve shell erişimi kurabiliyorsunuz. Aynı zamanda yüklediğiniz yazılımın debug ekranını da yine web üzerinden görebiliyorsunuz. Gerçekten başarılı bir araç, Wyliodrin kullanımı hakkında detaylı bir makale yazacağım, gerçekten işinizi kolaylaştırıyor.

BeLinked Intel Galileo ile Internet of Things geliştirmesi

İşte bu şekilde 1 hafta süren bir etkinlik ve sonunda kazanılmış bir sürü tecrübe. Etkinliğe katılan çoğu arkadaşla iletişimimiz devam ediyor, umarım bir gün tekrar Bükreş’e gidip anılarımı yadetme imkamın olur, yazıma da Romanya’nın Busteni şehrindeyken çektiğim bir fotoğraf ile son vereyim, buraya geri dönmek istemez mi insan siz söyleyin;

Romanya Busteni şehri

ITU Control and Automation Engineering, Software developer, #Electronics #Cloud #IoT #InternetOfThings #OpenSourceYorum yap

*

Next ArticleCansat Competition 2014 ve Texas'ta bir uydu macerası!