“Personal Home Security” Projesi – ITUGnu IoT Eğitimi

İstanbul Teknik Üniversitesi Özgür Yazılım Kulübü çatısı altında düzenlemiş olduğunuz internet of things eğitiminin son hafta workshop’ının sonunda, katılımcılarımız arasında bulunan Emrullah Saku ve Ali Osman Mollahüseyinoğlu’nun geliştirmiş olduğu “Personal Home Security” projesi. Projede Intel Galileo Gen2 board ile birlikte Wyliodrin üzerinden programlanarak IFTTT ve Twitter API kullanılmıştır.

Proje adı: Personel Home Security

Proje ekibi:
Emrullah SAKU – emrullah.saku@outlook.com – İstanbul Aydın Üniversitesi İngilizce Bilgisayar Programcılığı
Ali Osman Mollahüseyinoğlu – aliosman.mho@gmail.com – İstanbul Aydın Üniversitesi İngilizce Bilgisayar Programcılığı

Projede kullanılan servis ve hizmetler: IFTTT, Twitter (SMS gönderme ve Web panel eklenecek durumda)

Proje detayı:

Proje İstanbul dışına çıkıldığıda özellikle sitede yaşamayanlar için güvenlik hizmeti sunuyor. İstanbul’dan çıkan kişi Twitter üzerinden bir hashtag ile tweet atarak güvenlik sistemini aktif hale getiyor. Aktif hale gelen sistem akşamları ve geceleri evin ışığını açıyor ve ses sensörünü aktif hale getiriyor. Aktif hale gelen ses sensörü belli bir değerdeki sesleri kontrol ediyor. Hızlık kontrölüne karşın olan bu sistem bir sesi algılandığında alarm çalıyor. Alarm aynı zamanda cep telefonumuza ve polise mesaj göderebilir durumda. Yanlış alarm durumlarında ise yine twitter üzerinden örneğin #closealarm hashtagi ile alarmı kapatabiliyor. Önemli olan nokta Twitter’a sistemi kullanan kişi tweet atmalıdır.

Proje yazılımı kaynak kodu:

* Yazılım python ile wyliodrin üzerinde kodlanmıştır ve çalıştırılmıştır. Orjinal Intel Galileo Gen2 linux imajı üzerine extra kütüphaneler kurulmuştur, kodu çalıştırdığınızda hatalar alırsanız, hata mesajındaki paketi linux shell üzerinden yüklemeniz gerekir. Gerekli tüm paketleri yüklediğinizde de yazılım sorunsuz şekilde çalışacaktır.


Proje ile alakalı ekstra bir fikriniz ya da söylemek istedikleriniz varsa, yorumlar kısmından iletebilir ya da proje ekibinin vermiş olduğu iletişim bilgilerinden kendilerine ulaşabilirsiniz.

İTÜ Özgür Yazılım Kulübü Internet of Things eğitimi ile alakalı tüm detayları, kaynakları ve güncellemeleri bu bağlantı üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer final projelerine ise bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

ITU Control and Automation Engineering, Software developer, #Electronics #Cloud #IoT #InternetOfThings #OpenSourceYorum yap

*

Next Article"Bekarlık Sultanlıktır" Projesi - ITUGnu IoT Eğitimi