Intel Galileo Başlangıç Rehberi

Bu yazıda Intel Galileo development board’un temel kullanım bilgisini ve başlangıç aşamasında yapılması gerekenleri tek bir dökümanda toplayıp bir Intel Galileo Başlangıç Rehberi meydana getirmek istedim. İlk aşama “Intel Galileo nedir?” sorusundan başlayıp Galileo Arduino IDE kurulumundan driver yüklemesine, firmware güncellemesi işleminden örnek kod gönderimine kadar Intel Galileo board ile geliştirme yapmaya başlamak için bilmeniz gerekenlerin tümünü rehberin sonunda öğrenmiş olacaksınız. Bu rehberde okuyacağınız işlemler hem Galileo, hem de Galileo Gen 2 için geçerli olan işlemlerdir. Hazırsak hemen başlayabiliriz.

Yazıyı okumaya başlamadan önce Intel Galilo Gen 2 – Detayı inceleme ve başlangıç videosunu izleyerek Intel Galileo board hakkında bilmeniz gerekenleri detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bu videoda Intel Galileo’nun kutu açılışı, board yapısının incelenmesi ve temel fonksiyonlarının tanıtılması anlatılmaktadır.

Intel Galileo Gen 2, Intel’in 2013’ün son çeyreğinde çıkardığı Intel Galileo’dan sonra ikinci nesil olarak çıkardığı geliştirme platformudur. Intel Galileo Gen 2, 2014’ün ikinci çeyreğinde piyasaya çıktı. Arduino PINleri ile, dolayısıyla Arduino shield’ları ile uyumlu ve programlaması Intel’in çıkardığı özel versiyon Arduino IDE’si ile yapılmakta. Arduino PIN’leri ile eş pinlere sahip olması, Arduino kodlarının birebir kullanılabilmesi gibi sebeplerle bir çok kişi tarafından Intel Galileo “Arduino’nun gelişmiş bir versiyonu” gibi düşünülür ancak bu çok yanlış bir düşünce. Arduino kodlarını uyumlu bir şekilde çalıştırabiliyor oluşu Intel Galileo’nun sadece bir parçasıdır, Intel Galileo’nun içerisinde bir linux çekirdeği bulunuyor. Siz Galileo’yu güce bağladığınız anda saniyeler içerisinde bu linux bilgisayar boot ediliyor ve arduino kodlarını çalıştırabilecek hale geliyor. Burada unutulmaması gereken nokta şu ki Arduino board, Atmega mikroişlemcileri programlamak için bir arabirim iken; Intel Galileo, arduino kodlarını da çalıştırabilen bir linux bilgisayardır.

Intel Galileo Gen 2, içerisinde oldukça limitlendirilmiş bir linux çekirdeği ile geliyor. Bu linux çekirdeği arduino kodlarınızı kullanmanız için yeterli ancak WiFi, node.js, python ile programlama, openCV ile görüntü işleme, SSH gibi özellikleri kullanmak istiyorsanız bir micro SD karta Intel’in sunduğu linux dağıtımını kurup Intel Galileo Gen 2’ya takmanız gerekiyor.

Temel kavramları ve bilgileri verdiğimize göre kullanım detayına başlayabiliriz.


Adım 1: Güç ve USB Bağlantıları

Intel Galileo Gen 2 board’u öncelikle güç soketinden güce, sonrasında da USB Client soketinden (Mini USB) bilgisayarınıza bağlamanız gerekiyor. Bunu yaptığınızda aşağıda görüldüğü gibi USB host’un iki yanındaki ON ve USB ledlerinin yanıyor olduğunu görmeniz gerekiyor.

intel_galileo_gen_2_leds


Adım 2: Galileo Arduino IDE Yüklemesi

İlk aşamada bilgisayarınız Intel Galileo Gen 2 için driver arayacak ancak bulamayacaktır. Bu aşamada onu kendi haline bırakıyor ve Intel uyumlu Arduino IDE’sinin bilgisayarımıza uygun versiyonunu indirmek için Galileo Software Downloads sayfasına gidiyoruz. İnmiş olan arşiv biçimindeki dosyayı C:\ ana dizinine açıyoruz. Buradaki arduino.exe’yi masaüstünüze ya da başlat menüsüne kısayol olarak da ekleyebilirsiniz.

intel_galileo_gen_2_rehberi_1


Adım 3: Drive Yüklemesi

Intel uyumlu Arduino IDE’sini yükledikten sonra sıra Intel Galileo Gen 2‘nun sürücülerini yüklemeye.

Başlat -> Denetim Masası -> Sistem ve Güvenlik sayfasındaki Aygıt Yöneticisi’ni tıklayak açıyoruz. Burada Diğer Aygıtlar kısmında “Gadget Serial v2.4” şeklinde bir cihaz görmeniz gerekiyor. Buna sağ tıklayıp “Sürücü Yazılımını Güncelleştir”e tıklıyoruz ve gelen seçenekler üzerinden driver arama klasörünü biraz önce kurduğumuz Arduino IDE klasörü olarak gösteriyoruz.

intel_galileo_gen_2_rehberi_2

Onaylamamız sonrasında bu klasörün içerisinden driver’lar bulunuyor ve yükleniyor. (Bu esnada birkaç kez onay isteyebilir, yüklemesine izin veriniz.) İşlem sonucunda artık Aygıt Yönetici’nde Intel Galileo’yu COM ve LPT altında görüyor olacaksınız.

intel_galileo_gen_2_rehberi_3


Adım 4: Firmware Güncellemesi

Biraz önce yüklemiş olduğumuz Intel uyumlu Arduino IDE’sini açıyoruz ve Araçlar menüsünden Board ve Seri Port seçimlerini yapıyoruz. (Seri portun hangisi olduğunu bir önceki adımda Aygıt Yöneticisi üzerinden görebilirsiniz.)

intel_galileo_gen_2_rehberi_4

Bu seçimleri yaptıktan sonra cihazın firmware’ını güncellememiz gerekiyor. Cihazınız fabrikadan çıktıktan sonra yeni versiyon bir firmware yayımlanmış olabilir ve bunu yüklemeniz gerekir. Yardım menüsündeki “Galileo Firmware Update” seçeneğini kullanarak işlemi başlatabilirsiniz.

intel_galileo_gen_2_rehberi_5

Firmware işlemine başlamadan önce, cihazınızın power girişinden güç aldığına ve micro SD kart takılı olmadığına mutlaka emin olunuz. Firmware güncellemesi 5-10 dakika kadar sürecek bir işlemdir ve bu süre içerisinde asla cihazınızın bağlantısını ya da gücünü kesmemelisiniz.


Adım 5: İlk Kodu Çalıştırma Denemesi!

Tüm adımları tamamladıysanız, Intel Galileo Gen 2’ya bir Blink kodu göndererek denemesini yapabilirsiniz. Dosya menüsündeki Örnekler kısmının altından “01.Basics” kısmında “Blin”k örneğini görebilirsiniz. Kodu IDE üzerinden cihaza gönderin.

intel_galileo_gen_2_rehberi_6

Intel Galileo Gen 2 üzerindeki onbard LED, USB Host’un hemen sağında yer alıyor. Eğer yapılandırmanızda bir problem yoksa kodu gönderdiğinizde LED yanıp sönmeye başlayacaktır.

Ve an itibariyle tüm adımları tamamladınız! Artık Arduino PIN ve shield uyumlu Intel Galileo Gen 2 ile linux, ethernet ve birçok teknoloji destekli çalışmalarınızı geliştirmeye başlayabilirsiniz. Karşılaştığınız bir sorunu yorumlar bölümü üzerinden sormaktan çekinmeyin, başka içeriklerde görüşmek üzere!

ITU Control and Automation Engineering, Software developer, #Electronics #Cloud #IoT #InternetOfThings #OpenSourceYorum yap

*

16 Yorum

 1. Doğukan

  Bende Galileo Başlıyorum tezim için öğreneceğim ama başlatamadım bir türlü

  usb clientt usb bağlıyorum adaptoru takıyorum çalıştırıyorum ama benim aygıt yöneticisinde serial 2.4 göremiyorum problemi nasıl halledebilirim. ?

  • SD kart soketinde kart takılı olmaması gerekiyor. Ayrıca aygıt yöneticisinde USB’yi taktığınızda hiçbir tepki almıyor musunuz? Bu durumda Galileo’yu başka bir bilgisayarda da tanıtmayı deneyin, sorununuz bilgisayarınızla alakalı olabilir.

   • Doğukan

    doğrudur sd kart yok makinem monster

    bilgisayarım monster bazen usb lerde olabiliyor usb 3.0 bağlasam sorun olmaz dimi galileo ve ayiretten makinemde putty de yüklü linux bir sisteme bağlanıyorum commandı ona göre ayarlamıştım ondan dolayı sorun yaratabilir mi acaba herşeyi düşünür oldum söyliceğinizi deneyeceğim. teşekkürler

    • Putty ya da benzeri third party bir yazılımın bağlı olması bir fark yaratmaz, herşeyden önce aygıt yöneticisinde Galileo’yu görebilmeniz gerekiyor. Rica ederim, iyi çalışmalar.

     • Doğukan

      başka bir bilgisayarda denedin gene ayni hata x86 driverine bastım kuramazsın dedi amd64 basıyorum usb driverlarını yüklerken hata veriyor LLC’ler çok sıkıntı mı bu kart anlamadım arduinon diğer kartlarında sorun yaşamadım ama bu baya sıkıntı çıkarttı

 2. Ali

  merhaba, bunu htpc ya da mini pc olarak kullanabilir miyiz? (Raspberry gibi).

  • Hayır, herhangi bir video çıkışı alamadığınız için bu şekilde çalıştırma imkanınız bulunmuyor.

 3. uğur

  hocam intel galileo gen 2m var program atmada sıkıntı yok örnek blink sampleını yüklüyorum kart çalışıyor sorun yok fakat gücü kesip tekrar verdiğimde kod silinmiş oluyo tekrar çalışmıyo bunun nedeni nedir? ( arduino mega kullanıyorum onu programlayıp gücünü kesip tekrar bağladıgımda yine kod calısmaya devam ediyor

  • Galileo’yu SD kart ile kullanırsanız attığınız sketchler kalıcı olur. SD kart kullanmadığınız sürece arduino sketchlerinizi galileo üzerinde saklama şansınız yok.

 4. Oguzhan

  Kodu yüklüyorum gayet güzel çalışıyor,gücü kesiyorum tekrar güç veriyorum ama kod çalışmıyor,neden olabilir?

  • Galileo’yu SD kart ile kullanırsanız attığınız sketchler kalıcı olur. SD kart kullanmadığınız sürece arduino sketchlerinizi galileo üzerinde saklama şansınız yok.

 5. eren ayhan çalışkan

  Doğuş Üniversitesi elektronik ve haberleşme mühendisliği son sınıf öğrencisiyim.Bitirme projemde nabız ölçer devresi kurup daha sonra bu datayı galileo bluetooth kiti kullanarak telefonla yada bilgisayarla haberleştirmek.Ancak Galileo yada arduino ile ilgili pek bir bilgim yok.Bu konuda bana yol gösterebilirmisiniz.Hangi kaynakları araştırmalıyım yada nasıl bir yol izlemeliyim.şimdiden teşekkür ederim.

  • Intel galileo’da dahili bluetooth yok o yüzden harici bir bluetooth modül kullanman, ya da dahili BLE barındıran Intel Edison kullanmanı tavsiye ederim. Ancak hiçbir bilgin yoksa sıfırdan bir çalışmayla bunu yapabilmek için uzun süre çalışman gerekeceğini düşünüyorum. Şimdiden başarılar.

 6. CihanT

  Bir gelileo Gen 2 aldım ve buna mac book üzerinde usb ile bağlanabiliyormuyum.

 7. ta8aym

  Merhaba,
  Galileo’yu sd kart ile birlikte pc’ye bağlıyorum. Com port üzerinden galileoyu görüyorum ama diğer aygıtlar kısmında arduino klasörünü seçtiğimde sürücüleri güncelleyemiyor. Dolayısıyla arduino portalında galileoyu göremiyorum. Nasıl çözebilirim?

Next ArticleMulti-platform restoran çözümümüz Kiwi, Yeni Nesil Yazar Kasa Hackathonu birincisi