“Bekarlık Sultanlıktır” Projesi – ITUGnu IoT Eğitimi

İstanbul Teknik Üniversitesi Özgür Yazılım Kulübü çatısı altında düzenlemiş olduğunuz internet of things eğitiminin son hafta workshop’ının sonunda, katılımcılarımız arasında bulunan Çağatay Tanyıldız ve Seçkin Bostancı’nın geliştirmiş olduğu “Bekarlık Sultanlıktır” projesi. Projede Intel Galileo Gen2 board ile birlikte Wyliodrin üzerinden programlanarak SMS API, IFTTT ve Twitter API kullanılmıştır.

Proje adı: Bekarlık Sultanlıktır

Proje ekibi:
Çağatay Tanyıldız – tanyildizcagatay@gmail.com – Yıldız Teknik Üniversitesi
Seçkin Bostancı – seckinbostanci@icloud.com – İstanbul Aydın Üniversitesi

Projede kullanılan servis ve hizmetler: SMS API, Twitter API, IFTTT

Proje detayı:
2 odalı bir evde tek başına kalan biri için hırsızlık, yangın gibi durumlarda SMS ile uyarı veriyor.
Evden çıkınca arkadaşlara haber için tweet atıyor.
IFTTT ile evden çıkılması durumunu anlayınca belirli bir hashtag ile tweet atıyor. Galileo bunu okuyup evde insan olup olmaması durumunu kontrol ederek herhangi bir kişi varsa SMS ile kişiye hırsızlık uyarısı veriyor.

Proje yazılımı kaynak kodu:
* Yazılım python ile wyliodrin üzerinde kodlanmıştır ve çalıştırılmıştır. Orjinal Intel Galileo Gen2 linux imajı üzerine extra kütüphaneler kurulmuştur, kodu çalıştırdığınızda hatalar alırsanız, hata mesajındaki paketi linux shell üzerinden yüklemeniz gerekir. Gerekli tüm paketleri yüklediğinizde de yazılım sorunsuz şekilde çalışacaktır.


Proje ile alakalı ekstra bir fikriniz ya da söylemek istedikleriniz varsa, yorumlar kısmından iletebilir ya da proje ekibinin vermiş olduğu iletişim bilgilerinden kendilerine ulaşabilirsiniz.

İTÜ Özgür Yazılım Kulübü Internet of Things eğitimi ile alakalı tüm detayları, kaynakları ve güncellemeleri bu bağlantı üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer final projelerine ise bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

ITU Control and Automation Engineering, Software developer, #Electronics #Cloud #IoT #InternetOfThings #OpenSourceYorum yap

*

Next Article"Akıllı Otomat" Projesi - ITUGnu IoT Eğitimi