“Akıllı Otomat” Projesi – ITUGnu IoT Eğitimi

İstanbul Teknik Üniversitesi Özgür Yazılım Kulübü çatısı altında düzenlemiş olduğunuz internet of things eğitiminin son hafta workshop’ının sonunda, katılımcılarımız arasında bulunan Burakhan Sivri ve Nisan Tuna Aytar’ın geliştirmiş olduğu “Akıllı Otomat” projesi. Projede Intel Galileo Gen2 board ile birlikte Wyliodrin üzerinden programlanarak ThingSpeak Cloud servisi, Twitter API, plivo SMS API ve IFTTT kullanılmıştır.

Proje adı: Akıllı Otomat

Proje ekibi:
Burakhan Sivri – burakhan.sivri1994@gmail.com – Beykent Üniversitesi
Nisan Tuna Aytar – nisan.aytar@gmail.com – İstanbul Teknik Üniversitesi

Projede kullanılan servis ve hizmetler: ThingSpeak Cloud servisi, Twitter API, plivo SMS API ve IFTTT

Proje detayı:

Akıllı Otomat projesi ile ürünlerin sıcaklığı ve kalan ürün miktarını kontrol edip cloud sunucu üzerinde depoluyoruz. Ürün sıcaklığının beklenenin üstüne çıkması veya ürünün azalması durumunda Twitter veya SMS üzerinden uyarı verir ve otomatın kontrolünü kolaylaştırır. Bu proje ürünlerin beklenmedik şekilde bozulması veya tükenmesi ile zarar edilmesinin önüne geçmeyi amaçlamaktadır.
Bu proje Intel Galileo Board ile hazırlanmıştır. ThingSpeak cloud sunucusu üzerinde veri depolanır ve Wyliodrin üzerinden programlanarak TwitterAPI ve IFTTT’yi kullanarak uyarı vermektedir.

Proje yazılımı kaynak kodu:

* Yazılım python ile wyliodrin üzerinde kodlanmıştır ve çalıştırılmıştır. Orjinal Intel Galileo Gen2 linux imajı üzerine extra kütüphaneler kurulmuştur, kodu çalıştırdığınızda hatalar alırsanız, hata mesajındaki paketi linux shell üzerinden yüklemeniz gerekir. Gerekli tüm paketleri yüklediğinizde de yazılım sorunsuz şekilde çalışacaktır.


Proje ile alakalı ekstra bir fikriniz ya da söylemek istedikleriniz varsa, yorumlar kısmından iletebilir ya da proje ekibinin vermiş olduğu iletişim bilgilerinden kendilerine ulaşabilirsiniz.

İTÜ Özgür Yazılım Kulübü Internet of Things eğitimi ile alakalı tüm detayları, kaynakları ve güncellemeleri bu bağlantı üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer final projelerine ise bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

ITU Control and Automation Engineering, Software developer, #Electronics #Cloud #IoT #InternetOfThings #OpenSourceYorum yap

*

2 Yorum

  1. Sinan DEMİR

    software bunu yapıyorsa, gsm modül yardımı ile hangi otomat ne kadar ürün günde sattı bilgisini, otomatları bulunan firma/şahıs’a harita üzerinden günlük satış rakamlarını cirosunuda iletebilmelidir diye düşünüyorum, otomatları koy ofisinden yada dünyanın her yerinden yazılımı aç günlük cironu hatta saatlik cironu gör (: selamlar

    • Bu zaten muhtemelen uygulanmakta olan bir yöntemdir. Her sektörün kendine ait dinamikleri var. 🙂

Next Article"Anonymous Tweet" Projesi - ITUGnu IoT Eğitimi